Pogrzeb o. Jana Andrzeja Spieża OP

Parafia: Warszawa. Św. Dominika
Dominikanin z klasztoru na warszawskim Służewie zmarł 2 stycznia br. w wieku 78 lat. W latach 80. był przeorem klasztoru na Służewie i proboszczem parafii św. Dominika. Historyk i wieloletni archiwista Polskiej Prowincji Dominikanów

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele św. Dominika na warszawskim Służewie (ul. Dominikańska 2) w czwartek, 9 stycznia. O godz. 13.00 modlitwa różańcowa, o godz. 13.30 Msza święta, a po niej odprowadzenie do grobu w kwaterze dominikańskiej na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej.

 

Andrzej Spież urodził się 4 sierpnia 1941 r. w Kaliszu. Po maturze odbył studia w UAM w Poznaniu i uzyskał magisterium z historii.

We wrześniu 1966 r. wstąpił do dominikańskiego nowicjatu. W 1967 r. złożył w Zakonie Kaznodziejskim pierwszą profesję zakonną, a trzy lata później – śluby wieczyste.

29 czerwca 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez siedem kolejnych lat był duszpasterzem akademickim w Poznaniu.

W 1980 r. został skierowany do pracy w Instytucie Tomistycznym na Służewie. W latach 1983-1989 był przeorem klasztoru na Służewie i proboszczem tutejszej parafii. W tym czasie rozpoczęto budowę kościoła parafialnego św. Dominika, w którym od 1994 r. sprawowane są liturgie i nabożeństwa.

Kolejne lata posługi spędził jako duszpasterz akademicki we Wrocławiu i Gdańsku.

W latach 1994-1998 i 2002-2004 pełnił oficjum archiwisty Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.

W roku 2004 po raz drugi zamieszkał na Służewie, przez trzy lata pełnił tu ponownie posługę przeora.

Uczestniczył w procesie beatyfikacyjnym bł. o. Michała Czartoryskiego OP (jako świadek) i księżnej Eufemii (Ofki). Jest autorem wielu artykułów na temat historii Zakonu i początków Polskiej Prowincji Zakonu Dominikańskiego.