Wystawa: “Zbliż się. Siła i kruchość się spotykaja. Ikony Pauliny Krajewskiej”

Miejsce: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na wystawę prawie 50. ikon Pauliny Krajewskiej, które będzie można obejrzeć od 8 września do 18 października.

Tytuł wystawy „Zbliż się. Siła i kruchość się spotykają” w trwającym okresie pandemii i obostrzeń sanitarnych, może się wydawać zachętą do łamania dystansu. Proponujemy jednak by trwający czas dystansu społecznego przekuć na zbliżenie i spotkanie z Bogiem i człowiekiem, spotkanie serc i myśli… spotkanie z zachowaniem koniecznej i bezpiecznej odległości.

Pokażemy prawie 50 ikon, które znacznie różnią się od znanych przedstawień malowanych wg wzorów ikonograficznych, gdyż artystka stworzyła swój własny styl. Kolor, spokój, delikatność, mała forma, rozmyte postacie, drobne gesty, subtelność, cisza… Zbliż się.

 

To nie jest nakaz, rozkaz, przymus, ani też nieubłagana konieczność. To ciche, prawie jak szept, nawet nieśmiałe, ale bardzo konkretne zaproszenie. To przyciąganie, urok i piękno. Zakochani, gdy patrzą na siebie, stają wobec siebie w wolności, działają zachwytem i siłą, która ich ku sobie przybliża, łączy i jednoczy.

Bóg pierwszy przyciąga człowieka, zaprasza i mówi – zbliż się. Bóg pragnie bliskości i zjednoczenia. Dla Niego człowiek, każdy człowiek, jest po prostu piękny. Jego, Boskie “zbliż się” to więcej niż słowo – to jedyne w swoim rodzaju, formie i sile wyrazu Słowo, które przyjęło ludzkie ciało – Jezus Chrystus. Prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek. Piękny Bóg i Piękny Człowiek.

Obrazy Pauliny Krajewskiej to teologia bliskości i teologia zachwytu. Obserwator angażuje się cały – ciało wyrywa się by być jak najbliżej, a równocześnie umysł szanuje prostotę i niedostępność Boskiej tajemnicy. Każdy obraz ma w sobie światło i żar.

dr hab. Tomasz Gałuszka OP, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II
Fragment z katalogu do wystawy „Zbliż się…”

Wystawa czynna od 8 września do 18 października w godzinach:
wtorek- piątek: 12:00-17:00 || sobota-niedziela: 12:00 – 16:00

Na wystawę został przygotowany dwujęzyczny katalog z wybranymi pracami artystki.
Dostępny jest w sprzedaży tomik poezji „Światłość Prawdziwa” dwóch autorów Pauliny Krajewskiej (ikony) i Hieronima St. Kreis OSB (wiersze).

Wernisaż – wtorek 8 września, g 17:00.
Zaplanowany jest mini recital Marcina Stycznia, którego najnowsza płyta ŚWIĘCI ilustrowana jest jedną z ikon prezentowaną na wystawie.
Wstęp wolny.
Uczestnicy spotkania zobowiązani do zakrycia ust i nosa (maseczka, chusta).