Wystawa czasowa: “Kobiety z pastorałami”

Miejsce: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Wystawa prezentuje zabytkowe portrety ksień Panien Benedyktynek Ormiańskich ze Lwowa ze zbiorów Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich po przeprowadzonej konserwacji • Można ją oglądać do 20 czerwca 2021 r.

Wystawa została przygotowana z inicjatywy Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Fundacja otrzymała w darze od spadkobierczyń lwowskich benedyktynek – sióstr benedyktynek z Wołowa,  11 obrazów ksień z XVIII i XIX w.

Obrazy po 1945 r. zostały przewiezione do Polski. Ponad 70 lat zwinięte w rulon przeleżały na klasztornym strychu. Z inicjatywy Fundacji, dzięki pozyskanym funduszom 7 obrazów przeszło gruntowną konserwację, którą przeprowadziła Jolanta Pollesch. Kolejne 4 obrazy z kolekcji są aktualnie poddawane badaniom i oczekują na konserwację. Na ekspozycji można oglądać na wydrukach ich stan obecny.

Portrety ksień benedyktynek ormiańskich są nieocenioną pamiątką tamtych lat, ale również wspaniałą
kolekcją portretów lwowskiej szkoły z okresu XVIII do XX wieku.

Rzeczą bardzo cenną pokazywaną na wystawie jest autentyczny pastorał, którym posługiwały się ostatnie
ormiańskie ksienie, wypożyczony dzięki uprzejmości sióstr benedyktynek z Wołowa.

Na wystawie obejrzeć można także ornat czerwony z 1 poł. XVII w., który pochodzi prawdopodobnie z zasobów szat liturgicznych Katedry Ormiańskiej we Lwowie. Ornat poddany był konserwacji.

Wystawę wzbogacają teksty przybliżające kulturę i dziedzictwo polskich Ormian, w tym historia kielicha
z 1648 r. z katedry ormiańskiej, który obecnie znajduje się na wyspie Rugia. Ze względu na pandemię nie mógł być wypożyczony na tę wystawę.

Na ekspozycji prezentowane są również dokumenty i pamiątki po lwowskich benedyktynkach ormiańskich m.in. modlitewnik, korespondencja ostatniej ksieni, sprawozdania, zeszyt uczennicy szkoły prowadzonej przez siostry.

Przygotowana została także 7-minutowa prezentacja zdjęć ukazująca stopień uszkodzeń portretów oraz efekty przeprowadzonej konserwacji.

Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem kard. Kazimierza Nycza.

 

Wystawa czynna od 13 maja do 20 czerwca
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
ul. Dziekania 1 (obok katedry)
wtorek – piątek 12:00 – 18:00
sobota – niedziela 12:00 – 16:00

Broszura o wystawie >>PDF