Wernisaż wystawy “GŁĘBIA. Ola Krawczenko”

Miejsce: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Na wystawie zaprezentowane zostanie 14 obrazów, które powstały w 2021 i 2022 r. Wybranym pracom towarzyszą kody QR utworu muzycznego, który był inspiracją do obrazu ukraińskiej artystki. Wystawę będzie można oglądać do 4 września

Tytuł wystawy „GŁĘBIA” nawiązuje do zanurzenia się w tradycji, do czerpania sił i inspiracji ze źródła jakie bije od stworzenia świata. Rodzi ono zrozumienie, czym jest ewolucja, zmiana która daje życie nowe, choć zanurzone w tradycji.

Obrazy stworzone przez Olę Krawczenko, inspirowane są tekstami i melodiami dawnych ukraińskich pieśni i kolęd. Współczesne brzmienie nadała im wokalistka Maria Oneszczak i producent dźwięku Oleś Kowal.

Obrazy malowane są dawną techniką tempery. Artystka użyła podstawowych kolorów, z których bierze się tysiące odcieni i od których zaczęła się sztuka: kredy, gliny, węgla. Kreda – to kolor biały, oznaczający śpiew, powietrze, lekkość i płynność. Glina – to terakota, barwa tego co materialne i naturalne. Węgiel – jest czarny, wskazuje na nieznaną przyszłość, nowe technologie i syntetyczność. Wszystkie te znaczenia są odnoszą się do symboliki kompozycji, a zawarte w nich obrazy wywodzą się z wiary przodków, utrwalonej w ukraińskich pieśniach i kolędach.

Ola Krawczenko (1985) jest artystką, malarką ikon i konserwatorką dzieł sztuki. Urodziła się we Lwowie, w rodzinie w której od dawna pielęgnowana jest tradycja twórcza. Artystka ukończyła konserwację zabytków w Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie (2002-2008), tam też kontynuowała studia doktoranckie, przygotowując pracę naukową z zakresu historii sztuki pt. Poliptyk „Cuda św. Jana z Dukli” w kontekście malarstwa lwowskiego XVII-XVIII wieku (2008-2011). Była stypendystką m.in. programu „Austrian Agency for International Cooperation in Education and Research” (Salzburg, Austria, 2019) oraz Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia” (Warszawa, Polska, 2008). Prace Oli Krawczenko znajdują się w muzeach ukraińskich (Muzeum Narodowe Tarasa Szewczenki, Kijów; Muzeum Bojkowszczyzny, Sambor) i w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, a także w kolekcjach prywatnych.