Dziś w Watykanie rozpoczęło się Międzynarodowe Forum Młodych

Aby Synod biskupów o młodzieży nie pozostał tylko na papierze - to myśl przyświecająca organizatorom i uczestnikom Międzynarodowego Forum Młodych, które rozpoczęło się dziś w Watykanie. Zgromadzenie zakończy się 22 czerwca spotkaniem z papieżem Franciszkiem.

Forum zorganizowała w Sassone di Ciampino koło Rzymu Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Jest ono pokłosiem ubiegłorocznego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. młodzieży.

– Synod o młodych się jeszcze nie skończył. Jest w fazie wprowadzania w życie. Bardzo ważne jest teraz, by pomóc samym młodym w zaniesieniu konferencjom biskupim i ruchom [kościelnym], do których należą wniosków z samego Synodu i wniosków, jakie papież w [posynodalnej adhortacji apostolskiej] „Christus vivit” daje jako dojrzały owoc procesu synodalnego – powiedział sekretarz Dykasterii, ks. Alexandre Awi Mello na konferencji prasowej w Watykanie.

Temat Forum brzmi: „Młodzi w działaniu w Kościele synodalnym”. Ma być ono kontynuacją Synodu z udziałem 246 osób w wieku 18-29 lat, reprezentujących 109 państw oraz 37 wspólnot i ruchów kościelnych. 18 spośród nich uczestniczyło w obradach Synodu jako audytorzy.

Zdaniem ks. Mello, wcielanie postanowień Synodu w życie „zależy bezpośrednio od młodych”, bo to oni powinni zanieść do swych Kościołów lokalnych, uniwersytetów, szkół i miejsc zamieszkania przesłanie Synodu i przesłanie papieża z „Christus vivit”. Jest to dla nich okazja, by „jeszcze bardziej być protagonistami w Kościele”. Chodzi o to, by „Synod nie pozostał na papierze, lecz stał się ciałem w życiu Kościoła”.

W sobotę 22 czerwca uczestnicy Forum zostaną przyjęci przez Franciszka w Watykanie.

ad, KAI/Stacja7