Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy
O parafii

parafia bizantyjsko-ukraińska

Parafia Konkatedralna Ukraińskiego Kościoła Katolickiego obrządku bizantyjskiego pw. Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy i św. Jozafata biskupa i męczennika w Warszawie liczy 800 członków. To jedyna w Warszawie parafia grekokatolicka. Jest położona przy ulicy Miodowej 16.

Monaster  z cerkwią zbudowany został przez ojców bazylianów z Supraśla w latach 1781-1784. Po kasacji Kościoła unickiego w Imperium Rosyjskim, w tym także diecezji chełmskiej, w skład której wchodziła Warszawa, monaster skasowano w 1872 r. zaś parafię w 1875 r. i zabudowania przekazano Kościołowi prawosławnemu. Po odzyskaniu zabudowań w 1930 r. ojcowie bazylianie od razu podjęli działalność duszpasterską. Parafia ponownie została erygowana w 1938 r. W 1944 r. obiekt został zniszczony podczas bombardowania miasta, odbudowany i na nowo poświęcony w 1949 roku.

Miejscowości wchodzące w skład parafii: Miasto Stołeczne Warszawa oraz powiaty: Garwolin, Otwock, Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Łosice, Sokołów Podlaski, Węgrów, Ostrów Mazowiecka, Wyszków, Wołomin, Pułtusk, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk, Ciechanów, Przasnysz i Ostrołęka.
Proboszcz:
Ks. Piotr Kuszka OSBM

Miejsca na terenie parafii