Archidiecezja Warszawska: Trzecie synodalne spotkanie konsultacyjne przełożone na przyszłą środę. Odbędzie się w formule zdalnej
Komunikat o stanie zdrowia kard. Kazimierza Nycza
Msza święta po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta RP
Cmentarz Powązkowski zamknięty dla odwiedzających
Triduum Paschalne 2020 w Archidiecezji Warszawskiej
Kard. Nycz udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego udziału we Mszy świętej
Komunikat po spotkaniu Kard. Kazimierza Nycza z Patriarchą Moskiewskim Cyrylem
Komunikat
Briefing kard. Kazimierza Nycza
Komunikat dotyczący Mszy świętych w dniu Narodowego Święta Niepodległości
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi Mszy św. w dniu 11 listopada przy Pomniku Katyńskim oraz z faktem, że zaproszenie na tę Mszę św. wciąż znajduje się na stronie internetowej Marszu Niepodległości (www.marszniepodleglosci.pl) informujemy, że Kuria Metropolitalna Warszawska nie wyraziła zgody na dodatkowe Msze św. w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Wszystkich wiernych gorąco zachęcamy do modlitwy w intencji Ojczyzny poprzez udział we Mszach Świętych odprawianych bardzo licznie we wszystkich kościołach według porządku niedzielnego. Na wspólną Mszę św. Jubileuszową za Ojczyznę, celebrowaną z udziałem władz kościelnych i państwowych, zapraszamy na godzinę 9.00 do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Informujemy ponadto, że zgodnie z decyzją kard. Kazimierza Nycza, podczas Narodowego Święta Niepodległości proboszczowie i rektorzy kościołów mogą skorzystać z formularza "Modlitwa za Ojczyznę lub Miasto".
ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiejKard. Kazimierz Nycz przesłał list kondolencyjny na ręce Arcybiskupa Paryża
Kard. Nycz i wojewoda rozmawiali o pomocy uchodźcom
“Pro memoria”, zapiski Prymasa Wyszyńskiego, zostaną opublikowane
Komunikat prasowy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej i Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej
Inicjatywa powołaniowa oraz rocznica kanonizacji Jana Pawła II
Katechezy Warszawskie oraz sympozjum “Kościół wobec seksualności” na PWTW
Od czwartku drugi sezon Katechez Warszawskich. Temat: rodzina
Biskup Piotr Jarecki na nowo podejmuje obowiązki biskupa pomocniczego
Triduum Paschalne – program centralnych uroczystości w Archidiecezji Warszawskiej
Przepraszamy za wysłany newsletter – błędny i niekompletny
KOMUNIKAT PRASOWY: Warszawskie seminarium organizuje konsultacje na temat budowy biblioteki na skarpie
Wielkopostne kościoły stacyjne
Biskup Józef Górzyński nowym arcybiskupem koadiutorem archidiecezji warmińskiej
Ruszaj, wiaro. Nowa strona internetowa Archidiecezji Warszawskiej
- Ewangelizacyjny charakter. Nowa strona ma w swoim założeniu przede wszystkim służyć ewangelizacji. Nie chodzi jednak o jej zastąpienie. Przeciwnie, chodzi o zaproszenie wiernych do kościołów, które są miejscem ewangelizacji. Z tego powodu • wyselekcjonowano grupy odbiorców oraz • stworzono system służący do agregacji wydarzeń:
- wierni, księża, dziennikarze. Dzięku rozdzieleniu serwisu na trzy grupy odbiorców, każda z nich otrzyma precyzyjną, przeznaczoną dla niej informację. Ponadto zyskamy uporządkowany i przejrzysty serwis. Księża z naszej diecezji otrzymają wiadomości skierowane właśnie do nich. Podobnie, dziennikarze. Fundamentem strony będzie jednak sekcja "wierni", przez co cała strona zyska bardziej przyjazny czytelnikowi charakter, a przez to mniej instytucjonalny. Każdy użytkownik będzie mógł przeglądać wszystkie trzy serwisy.
- Informacja o wydarzeniach. Trwa budowa struktury pozwalającej na pokazywanie wielości i różnorodności wydarzeń odbywających się w różnych punktach naszej archidiecezji – zarówno w parafiach, jak i na uczelniach, we wspólnotach itp. Strona internetowa ma więc być serwisem informacji o życiu diecezji, życiu poszczególnych kościołów i parafii. Chcemy pokazywać mnogość wydarzeń, różnorodność oferty duszpasterskiej i zapraszać wiernych do kościołów.
- Motto. "Ruszaj, wiaro" to motto nowego serwisu. Podkreśla ono dynamiczny charakter strony, jest też mocno, warszawskie, nawiązując - nie wprost - do znanej, warszawskiej pieśni patriotycznej.
- Redagowaniem treści może zajmować się proboszcz bądź wyznaczona przez niego osoba (np administrator strony internetowej). Można to robić na dwa sposoby:
- Każdy z księży proboszczów otrzyma klucze z możliwością redagowania tych informacji. Może je przekazać administratorowi strony internetowej.
- może też zlecić wprowadzenie zmian redakcji strony internetowej.
ADVENTure. Rekolekcje w Wielkim Mieście
- Od 5 grudnia aż do Bożego Narodznia każdego dnia na portalu Stacja7.pl będą pojawiały się krótkie, 3-4 minutowe filmiki. Będą one dotyczyły jednego z pięciu wątków rekolekcji. Ostatni odcinek rekolekcji, wieńczący adwent i zapraszający do Bożego Narodzenia, poprowadzi Metropolita Warszawski, kard. Kazimierz Nycz.
- Oprócz tego, rekolekcje będą wygłoszone w “tradycyjnym” miejscu głoszenia Ewangelii, czyli w kościele. Będzie to centralnie usytuowana świątynia warszawska, akademicki kościół św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Rekolekcje będą głoszone w dniach 15-21 grudnia. Od poniedziałku do piątku, codziennie o 18.30, oraz w niedzielę 21, podczas mszy o 15.00, 19.00 oraz 21.00. Każdy dzień rekolekcji będzie poświęcony innemu bohaterowi adwentu. Spotkania rekolekcyjne z zaproszonymi gośćmi poprowadzą warszawscy księża: ks. Przemysław Ćwiek oraz ks. Przemysław Śliwiński. Ostatni dzień rekolekcji to niedziela, 21 grudnia. Tego dnia homilie rekolekcyjne wygłosi kard. Kazimierz Nycz
“Katecheza, nie debata”. Katechezy Warszawskie
Prezentacja nauki Kościoła, a nie dyskusja o Kościele, ma być celem Katechez Warszawskich, które ruszają tej jesieni w kościele św. Anny. Katechezy Będą miały charakter sezonowy: jesień-wiosna. Sześć tegorocznych jesiennych katechez będzie poświęconych tematowi sumienia.
“Katechezy Warszawskie to cykl konferencji formacyjnych skierowanych ku pogłębieniu znajomości nauki Kościoła. “Jesteśmy przyzwyczajeni do dyskusji, do debat, a brakuje po prostu propozycji pokazujących jednoznacznie, jaka jest nauka Kościoła” - powiedział kard. Kazimierz Nycz.
Katechezy będą wygłaszane w kościele św. Anny, o godz. 19.30. Najpierw odbędzie się konferencja, po niej pogłębienie tematu w ramach rozmowy kilku zaproszonych osób. Całość będzie transmitowało Radio Plus Warszawa. Podczas drugiej części będzie możliwość zadawania pytań bezpośrednio oraz - dla słuchaczy w radio bądź w internecie - poprzez portale społecznościowe.
Pierwszy sezon rozpoczął się w czwartek, 23 października i potrwa do 27 listopada. Katechezy Warszawskie mają układ sezonowy: w każdym “sezonie” po sześć spotkań, tydzień po tygodniu. Wszystkie sześć będzie poświęcone jednemu tematowi. Jesiennym tematem będzie sumienie.
Dlaczego kościół św. Anny? “To centralny kościół w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu - wyjaśnia ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej. - Sam wybór miejsca podkreśla, że katechezy są dla wszystkich”.
Katechezy skierowane są przede wszystkim do dorosłych. “Dzieci i młodzież mają dostęp do katechezy, studenci uczestniczą w duszpasterstwach akademickich. W praktyce zatem katechezy pozbawieni są ci, którzy bardzo jej potrzebują – to znaczy dorośli. Codzienne życie dostarcza im wielu pytań, wątpliwości i pragnienia pogłębienia własnej wiedzy religijnej i wiary” - mówi kard. Kazimierz Nycz, który patronuje całemu przedsięwzięciu.
Głoszący katechezy zadbają o przystępy język, tak aby sprawy wiary były przekazane w sposób zrozumiały dla szerokiego grona słuchaczy. “Katecheza to nie naukowy wykład, to nie niedzielna homilia ani dyskusja o różnych pomysłach teologicznych. To pozytywny przekaz wiary. I co najważniejsze, może być odpowiedzią na ważne pytania, z którymi zmaga się dziś człowiek” - podkreśla ks. Przemysław ćwiek.
Dlatego tej jesieni tematem głównym będzie sumienie. “Mamy problem z sumieniem - mówi o. Paweł Krupa, dominikanin, który wygłosi jedną z jesiennych katechez. - Pokazały to głośno dyskutowane wydarzenia w życiu społecznym i politycznym, jak choćby ten: czy jako katolik mam bronić prawa Bożego, czy państwowego, jeśli dochodzi do konfliktu między nimi? Czy jest jednoznaczna odpowiedź na to pytanie?”
Od 26 października temat sumienia będzie prezentowany w sześciu różnych perspektywach. Każdą katechezę przeprowadzi inny duchowny, zgodnie ze swoją specjalnością. “Wybieraliśmy najlepszych w tej dziedzinie” - zapewnia kard. Kazimierz Nycz. Niebawem poznamy pełną listę tematów i osób głoszących katechezy.
Według zamierzeń warszawskich księży, Katechezy wpiszą się na stałe w ofertę duszpasterską archidiecezji.
1. ZAWROTNA KARIERA SUMIENIA (o. Michał Mrozek OP) czwartek, 23 października, 19:30
2. JAK ODRÓŻNIĆ SUMIENIE OD UCZUĆ I EMOCJI (ks. Ryszard Moń) czwartek, 30 października, 19:30 3. WOLNOŚĆ, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, SUMIENIE (ks. Jan Konarski) czwartek, 6 listopada, 19:30 4. SUMIENIE W ŻYCIU PRYWATNYM I PUBLICZNYM (ks. Piotr Mazurkiewicz) czwartek, 13 listopada, 19:30 5. CZY MOŻNA WYCHOWAĆ SUMIENIE? (ks. Wojciech Bartkowicz) czwartek, 20 listopada, 19:30 6. SUMIENIE MIĘDZY ETYKĄ A RELIGIĄ (o. Paweł Krupa OP) czwartek, 27 listopada, 19.30(ACI)
Oświadczenie Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego
Oświadczenie Proboszcza i duszpasterzy Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie w sprawie Mszy świętej w dn. 11 listopada 2019
Oświadczenie Proboszcza i duszpasterzy Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie w sprawie Mszy świętej w dn. 11 listopada 2019
Rzecznik prasowy o mylnej interpretacji wypowiedzi kard. Nycza
ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Arcybiskupa Warszawskiego
Warszawa, 25.10.2016Kard. Nycz o aborcji w Szpitalu św. Rodziny
Msza za prezydenta inicjatywą grupy wiernych
“To groźny precedens”. Kard. Nycz o zwolnieniu prof. Chazana
"Lekarz nie może ponosić konsekwencji z powodu odwołania się do klauzuli sumienia. Jeśli takie sytuacje zachodzą, należy udoskonalić prawo, a nie karać lekarza" - napisał kard. Kazimierz Nycz w oświadczeniu po zapowiedzi zwolnienia prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora szpitala św. Rodziny.