Od czwartku drugi sezon Katechez Warszawskich. Temat: rodzina

Kardynał Gianfranco Ravasi zainauguruje wiosenny cykl Katechez Warszawskich. 16 kwietnia o 19:30 wygłosi pierwszą z sześciu katechez poświęconych rodzinie, zatytułowaną: “Rodzina i małżeństwo w Biblii i kulturze”. Zmienia się miejsce spotkań formacyjnych. Będzie nim Kościół Najświętszego Zbawiciela przy placu Zbawiciela.

Temat, który został wybrany na wiosenne katechezy, to – zgodnie z przewidywaniami – rodzina. W kontekście zbliżającego się synodu ta sprawa wywołuje najwięcej dyskusji. „Chcielibyśmy, aby wiosenne Katechezy Warszawskie były próbą ukazania tego, czego Kościół naucza na temat rodziny. Akcentujemy wymiar pozytywny, czyli przede wszystkim to, co Kościół proponuje i daje społeczeństwu poprzez teologię małżeństwa” – mówi ks. Przemysław Ćwiek, jeden z organizatorów Katechez.

Rodzinę w kontekście w kultury europejskiej ukaże pierwszy z prelegentów, kard. Gianfranco Ravasi. Przybędzie do Polski w związku z Dziedzińcem Dialogu oraz otwarciem Targów Wydawców Katolickich. W kościele Najświętszego Zbawiciela pojawi się w najbliższy czwartek, 16 kwietnia i o godz. 19:30 wygłosi pierwszą z sześciu katechez. W ramach Katechezy Plus zasiądzie z nim do rozmowy publicysta Grzegorz Górny. Kolejne katechezy wygłoszą: ks. Robert Skrzypczak, ks. Piotr Mazurkiewicz, dominikanin o. Mirosław Pilśniak, ks. Krzysztof Pawlina, a zakończy rektor warszawskiego seminarium, ks. Wojciech Bartkowicz.

Zmienia się miejsce spotkań formacyjnych. Od wiosny będzie to Kościół Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Koordynatorem wiosennego sezonu katechez będzie ks. Piotr Mazurkiewicz, który zastąpi w tej funkcji abp. Józefa Górzyńskiego, który do tej pory koordynował Katechezy.

Katechezy rozpoczynają się o godz. 19.30. Najpierw odbędzie się konferencja a po niej “Katecheza Plus”, czyli pogłębienie tematu w ramach rozmowy kilku zaproszonych osób. Będzie również możliwość zadawania pytań. Każde spotkanie będzie retransmitowane na falach Radia Plus Warszawa.

Przypomnijmy, że Katechezy zainaugurowano jesienią ubiegłego roku. Skierowane są przede wszystkim do dorosłych: – Dzieci i młodzież mają dostęp do katechezy, studenci uczestniczą w duszpasterstwach akademickich. W praktyce zatem katechezy pozbawieni są ci, którzy bardzo jej potrzebują – to znaczy dorośli. Codzienne życie dostarcza im wielu pytań, wątpliwości i pragnienia pogłębienia własnej wiedzy religijnej i wiary” – mówił arcybiskup warszawski. Katechezy mają układ sezonowy: jesienno-wiosenny. Jesienią tematem było sumienie.

 

Program wiosennych Katechez Warszawskich w kościele Najświętszego Zbawiciela:

16 kwietnia: kard. Gianfranco Ravasi, Małżeństwo i rodzina w Biblii i kulturze

23 kwietnia: ks. Robert Skrzypczak, Rodzina i sakrament

07 maja: ks. Piotr Mazurkiewicz, Chrześcijaństwo i rodzina

14 maja: o. Mirosław Pilśniak OP, Dojrzałość w rodzinie

21 maja: ks. Krzysztof Pawlina, Dzieci w rodzinie

28 maja: ks. Wojciech Bartkowicz, Rodzina i wiara

 

LOGO do pobrania ›››

LOGO do pobrania ›››

LOGO do pobrania ›››