29. Światowy Dzień Chorego w Warszawie
Aula, w której będzie sprawowana Msza święta będzie dostępna w reżimie sanitarnym, tylko dla zaproszonych przedstawicieli chorych oraz służby zdrowia. Diecezjalny duszpasterz środowisk medycznych zaprasza chorych i ich opiekunów do śledzenia transmisji w internecie.
TRANSMISJA >> https://www.youtube.com/watch?v=CdgIf53MGXU
Specjalne orędzie z okazji 29. Światowego Dnia Chorego wystosował papież Franciszek. Zwraca w nim uwagę, że w tym roku “nasze myśli kierujemy w szczególności do tych, którzy na całym świecie cierpią z powodu skutków pandemii koronawirusa”. “Wszystkim, zwłaszcza najuboższym i usuniętym na margines wyrażam moją duchową bliskość, zapewniając o trosce i miłości Kościoła” – napisał papież.
Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Chorego są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście”.
Franciszek przypomina w tegorocznym orędziu m.in. o znaczeniu solidarności braterskiej, która wyraża się konkretnie w różnych formach służby ukierunkowanej na wspieranie bliźniego.
“Braterska miłość w Chrystusie – pisze papież – rodzi wspólnotę, która potrafi leczyć, która nikogo nie opuszcza, która włącza i przyjmuje przede wszystkim najsłabszych”.
“Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską. Dążmy do tego celu i sprawmy, aby nikt nie został pozostawiony sam sobie, aby nikt nie czuł się wykluczony lub opuszczony” – zaapelował w orędziu papież.
Franciszek podkreśla, że “bliskość jest tak naprawdę cennym balsamem, który daje wsparcie i pocieszenie tym, którzy cierpią w chorobie”.
> Pełny tekst papieskiego orędzia na 29. Światowy Dzień Chorego
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w 1992 r. przez papieża Jana Pawła II a obchodzony jest co roku 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.