Gdzie na czuwanie w wigilię Zesłania Ducha Świętego?

Za przykładem Apostołów czuwających na modlitwie wraz z Maryją w Wieczerniku wiele parafii i duszpasterstw archidiecezji warszawskiej organizuje w sobotę 8 czerwca czuwania modlitewne przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. W tym roku Msza wigilijna może być sprawowana w dłuższej formie. Jej specjalny formularz przewiduje cztery czytania przed Ewangelią

Zesłanie Ducha Świętego, zwane też Pięćdziesiątnicą, upamiętnia zstąpienie Ducha Świętego na apostołów. Modlitewne czuwania w wigilię tej uroczystości w warszawskich kościołach rozpoczną się o:

Godz. 18:00

Kościół Wizytek

Godz. 18.30

Kościół św. Bonifacego

Godz. 19:00

Kościół św. Alberta Chmielowskiego i św. Andrzeja Apostoła

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie

Kościół Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych

Godz. 19:30

Kościół Świętego Krzyża na Trakcie Królewskim

Godz. 20:00

Kościół seminaryjny

Kościół Dzieciątka Jezus na Żoliborzu

Park Skarbków przy parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim

Kościół św. Zygmunta

Kościół Akademicki św. Józefa

Kościół Akademicki św. Anny

Kościół św. Andrzeja Boboli

Kościół św. Jacka

Jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim wiąże się ze zstąpieniem Ducha Świętego na apostołów 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa. Zebrani w wieczerniku w Jerozolimie uczniowie zaczęli mówić różnymi językami, natomiast św. Piotr wygłosił mowę o Jezusie, po której wielu pielgrzymów przyjęło chrzest. Wydarzenie to uznaje się za początek Kościoła powszechnego, a przemówienie św. Piotra za pierwsze wystąpienie Głowy Kościoła.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, potocznie zwane Zielonymi Świątkami, kończy w Kościele katolickim okres wielkanocny.