Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan

Z  Woli na Żoliborz, do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki przeszli w niedzielę 13 marca warszawiacy uczestniczący w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w intencji prześladowanych chrześcijan.

Droga Krzyżowa rozpoczęła się przy kościele redemptorystów pw. św. Klemensa a zakończyła się po dwu godzinach, przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uczestnicy nabożeństwa przeszli centralnymi ulicami lewobrzeżnej Warszawy, przeżywając poszczególne stacje w miejscach, które m.in. upamiętniają męczeństwo i śmierć polskich patriotów z okresu ostatniej wojny i Powstania Warszawskiego.

Przy każdej stacji, podczas adoracji krzyża, padały łacińskie słowa: „Adoramus Te Christe et benedicimus Tibi – quia per sanctam Crucem Tuam redimisti mundum” a rozważania oraz intencje modlitewne obejmowały te rejony i kraje, w których dochodzi do okrutnych prześladowań ze względu na przynależność do Chrystusa i Kościoła.  Wspominając tegoroczny, ponad tysiącletni jubileusz chrztu Polski modlono się również o umocnienie wiary w polskim narodzie oraz w  krajach ościennych.

Podczas całej Drogi niesiony był większych rozmiarów krzyż a wielu uczestników trzymało w dłoniach krzyże ze swoich domów i mieszkań.

Po przybyciu do sanktuarium św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, proszono: „Niech cały Kościół na wschodzie i zachodzie, północy i południu głosi Dobrą Nowinę o Miłosierdziu i Bożej Miłości. Błogosławiony Męczenniku, ucz nas zło dobrem zwyciężać. Chryste ukrzyżowany i zmartwychwstały, ucz nas zło grzechu, zwyciężać dobrem wiary!”.

Na zakończenie, wszystkich uczestników Drogi Krzyżowej pozdrowił i błogosławieństwa udzielił proboszcz żoliborskiej parafii ks. kanonik dr Marcin Brzeziński. Duchową opiekę nad Drogą Krzyżową do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki sprawował redemptorysta o. Krzysztof Stępowski, duszpasterz tradycji łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej.

fot. Sławomir Wojdat oraz Piotr Strzembosz