Chrzest i miłosierdzie tematem IX Święta Dziękczynienia

Już po raz dziewiąty, w niedzielę 5 czerwca odbędzie się Święto Dziękczynienia przy Świątyni Opatrzności Bożej. Zapraszamy!

Pod hasłem „Chrzest Darem Miłosierdzia” 5 czerwca odbędzie się IX Święto Dziękczynienia przy Świątyni Opatrzności Bożej. Mszę dla uczestników spotkania odprawi arcybiskup Aten, Sevastianos Rossolatos.

Hasło tegorocznych obchodów Święta Dziękczynienia „Chrzest Darem Miłosierdzia” nawiązuje do trwającego w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji podczas uroczystości do świątyni wprowadzone zostaną relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego – świadka Miłosierdzia.

W tegorocznym Święcie Dziękczynienia, odbywającym się w Roku Miłosierdzia, wezmą udział pracownicy i podopieczni rożnych dzieł miłosierdzia, jakie funkcjonują w Polsce: ośrodków, domów opieki, centrów pomocy i zespołów Caritas. – To miejsca, gdzie dzielimy się miłosierdziem z tymi, którzy go najbardziej potrzebują – podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Obchody rozpoczną się pielgrzymką z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego, która z placu Piłsudskiego przejdzie ulicami Traktu Królewskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Tam w południe pod przewodnictwem katolickiego arcybiskupa Aten, abp. Sevastianosa Rossolatosa zostanie odprawiona Msza święta. Na zakończenie odczyta Akt Zawierzenia i Dziękczynienia.

– Ateński metropolita opowie nam – z perspektywy biskupa małego i biednego kraju, który przeżywa duże kłopoty- o dzieleniu się miłosierdziem z uchodźcami, jako tymi, którzy potrzebują miłosierdzia – powiedział metropolita warszawski.

Czerwcowa uroczystość będzie “próbą generalną” przed otwarciem świątyni dla wiernych, które planowane jest na listopad, a także przed poprzedzającymi Światowe Dni Młodzieży Dniami w Diecezjach. To właśnie przy Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się główne spotkanie młodych, którzy na tydzień przed spotkaniem z papieżem w Krakowie przyjadą do archidiecezji warszawskiej.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.

Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.

W budowli powstającej na polach wilanowskich w Warszawie na trzech kondygnacjach ma mieścić się Panteon Wielkich Polaków, Świątynia Opatrzności Bożej oraz muzeum papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Tysiąclecia. Budowa świątyni finansowana jest ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji sąsiadujących, z dotacji oraz z wpłat od darczyńców. Dotychczas uzbierano ponad 100 mln złotych.

KAI

Zaproszenie

Słowo pasterskie kard. Kazimierza Nycza

 

swietodziekczynienia2016