Msza św. w 14. rocznicę śmierci sł. Bożego ks. Luigi Giussaniego

Miejsce: Dom Arcybiskupów Warszawskich
Kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w 14. rocznicę śmierci założyciela ruchu Comunione e Liberazione w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich

 

Sługa Boży ks. Luigi Giussani (1922-2005) był cenionym teologiem i wykładowcą w seminarium duchownym w Venegono we Włoszech. Na początku lat 50. zrezygnował z kariery naukowej, by uczyć religii młodzież w elitarnym mediolańskim liceum im. Giovanniego Bercheta.

W 1954 r. założył ruch Młodzieży Akademickiej, który 15 lat później przekształcił się w Comunione e Liberazione. Obecnie ruch ten skupia ponad 80 tys. osób w 70 krajach świata – zarówno dorosłych i młodzież, świeckich i duchownych, przedstawicieli różnych środowisk społecznych. Najwięcej wspólnot Communione e Liberazione jest we Włoszech i Hiszpanii. W Polsce są one obecne od 1983 r. i zrzeszają ok. tysiąca osób, głównie w ośrodkach akademickich.

„Giussani całe swoje życie kapłańskie poświęcił trosce o wychowanie do dojrzałej wiary, aby człowiek sam mógł doświadczać, że wiara w Chrystusa jest rozumna, bo odpowiada najgłębszym wymogom każdego ludzkiego serca. Ta racjonalność wiary prowadząca do spójnego życia chrześcijańskiego, której uczy Giussani jest nadzieją dla duszpasterstwa młodzieży w Polsce, szczególnie zaś duszpasterstwa studentów” – napisał kard. Kazimierz Nycz w przedmowie do wydanej w zeszłym roku książki autorstwa ks. Matteo Campagnaro pt. „Wiara to fascynujące spotkanie”.